„Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 - PAMIĘTAMY!”

18

LIS

Od września nasza szkoła bierze udział w projekcie organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Katowicach, którego celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego przeżywania 40 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
W ramach zadań projektowych w październiku i listopadzie, w klasach siódmych i ósmych, zostały przeprowadzone na lekcjach historii zajęcia poświęcone stanowi wojennemu w Polsce z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych przygotowanych przez IPN.
Młodzież z tych klas mogła również poznać losy kobiet, które za swoją działalność były internowane w czasie stanu wojennego. Ich traumatyczne wspomnienia były przedstawione w filmie dokumentalnym pt.: „Nie zabierajcie mamy”. Po jego obejrzeniu chętni uczniowie mogli napisać swoje przemyślenia dotyczące sytuacji kobiet i ich dzieci w stanie wojennym.
Na terenie szkoły została zorganizowana wystawa przygotowana przez IPN, a także zostały wywieszone plakaty edukacyjne przybliżające kalendarium wydarzeń oraz biogramy zastrzelonych górników w Kopalni „Wujek” w Katowicach w grudniu 1981 roku.
W ramach zajęć rozwijających uzdolnienia historyczne i patriotyczne uczniowie również zagłębiali się w tematyce dotyczącej projektu przez wykorzystanie tekstów źródłowych przygotowanych przez IPN oraz stworzyli miejsce patriotyczno – historyczne: 40 lat po stanie wojennym.
W ramach projektu, nasi uczniowie chętnie wzięli również udział w dwóch konkursach. Pierwszy – Wojewódzki Konkurs Plastyczno – Literacki: Tropiciele historii – poszukiwanie „Ludzi Solidarności” polegał na wykonaniu kartki do albumu przedstawiającej nieznanych świadków wydarzeń sprzed 40 lat z Regionu Śląsko - Dąbrowskiego, Częstochowskiego i Podbeskidzia.
Drugi konkurs pt. „Stan wojenny we wspomnieniach naszych bliskich”, miał na celu opisanie świadectw bliskich, członków rodziny, sąsiadów - uczestników najnowszej historii Polski.

Również nauczyciele naszej szkoły: pani Katarzyna Koza i Monika Furman uczestniczyły w wykładach poświęconych wydarzeniom stanu wojennego. Wiedzą nabytą podczas wykładów: Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek „Solidarność”, Znane i nieznane – o „Solidarności" lat osiemdziesiątych Regionu Częstochowskiego oraz „Drogowskazy pozostawione przez kard. Stefana Wyszyńskiego na czas kryzysu” mogły podzielić się z uczniami podczas zajęć.
Przygotowane materiały – wystawa, kącik pamięci i plakaty edukacyjne dostępne są na drugim piętrze dla całej społeczności naszej szkoły do końca grudnia.


Katarzyna Koza

Projekcja filmu             Lekcje o stanie wojennym            Wystawa w szkole

286ebd-20211028_125915.jpg 66bdfc-20211028_125941.jpg 73a33a-20211029_162231.jpg 4a159c-20211103_105158.jpg d95a9f-20211103_150326.jpg
Opublikował/a: admin SP3
Kategoria: Ogłoszenia
Dodano: Czwartek 18 listopada 2021 08:17:25
drukuj
Misja Szkoły
Odczyt z wyświetlacza LCD
przy wejściu do szkoły
(kliknij aby rozwinąć szczegóły)
Posiadamy certyfikaty: