Znajdujesz się w: Szkoła Podstawowa nr 3 w Lublińcu ››
16/04

Rekolekcje 2025

Uczniowie naszej szkoły oraz SP4 od poniedziałku uczestniczyli w rekolekcjach. Był to czas na odnowienie, pogłębienie relacji z Panem Bogiem. Naukę wygłosił ksiądz Rafał Grajczyk. Mówił o postaci króla Dawida, zwracając uwagę na to, iż został on wybrany przez Pana na króla ze względu na swoje dobre serce a nie wygląd zewnętrzny.

W ramach przygotowania do tego czasu dzieci wykonały korony, które miały im przypominać o królewskiej godności dzieci Bożych.

W czasie rekolekcji chętni mogli przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania. Uczniowie wzięli także czynny udział w Drodze Krzyżowej poprzez czytanie rozważań czy służbę ministrancką.

Mszą świętą zakończyliśmy ten trzydniowy duchowy czas. W czasie niej ksiądz Rafał zwrócił uwagę m.in. na to, że problemy, z którymi także mierzył się biblijny Dawid, łatwiej pokonać z kimś. Samorząd Uczniowski w imieniu pracowników oraz uczniów podziękował księdzu rekolekcjoniście za poświęcony czas i wygłoszone nauki.

16/04

82 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

Nasza społeczność szkolna, tak jak co roku, włączyła się w ogólnopolską akcję społeczno – edukacyjną „Żonkile” organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

Akcja ta, ma na celu upamiętnienie powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku.

W związku z tym, że tegoroczna rocznica przypada w Wielką Sobotę, w naszej szkole działania w ramach akcji „Żonkile” rozpoczęły się już wcześniej.

Uczniowie klas IV-VI bardzo chętnie włączyli się w przedsięwzięcie. Przygotowali oni papierowe żonkile – symbol pamięci o wydarzeniach jakie miały miejsce 82 lata temu. W środę, 16 kwietnia harcerze z naszej szkoły rozdawali kwiaty uczniom, nauczycielom i obsłudze szkoły. Informowali o celach akcji i symbolice żółtych żonkili. Część klas uczestniczyła już w zajęciach poświęconych powstaniu w getcie warszawskim. Inne klasy będą miały taką okazję niebawem.

Hasłem  przewodnim tegorocznej akcji jest ODWAGA. Dlatego w tym roku przygotowane przez Muzeum Polin scenariusze ukazują różne przejawy odwagi, którymi wykazywali się ludzie mieszkający w getcie. Należy bowiem pamiętać, że powstanie w getcie warszawskim to nie tylko walka z bronią w ręku. To także ratowanie innych, dokumentowanie codziennej, trudnej, rzeczywistości, tworzenie muzyki i literatury, by pamięć o tym co się stało przetrwała.

 

Katarzyna Koza

16/04

Dzieci czytają dzieciom – wizyta w żłobku w ramach projektu bibliotecznego.

W ramach Narodowego Projektu Rozwoju Czytelnictwa "Poczytaj mi bajeczkę", organizowanego przez naszą bibliotekę, dwie uczennice miały okazję odwiedzić pobliski żłobek "Wyspa Szkrabików" i przeczytać maluchom kilka bajek. Spotkanie było pełne radości, uśmiechów i zaciekawionych spojrzeń najmłodszych.

Lena i Pola z ogromnym zaangażowaniem zaprezentowały wybrane bajki, wprowadzając dzieci w świat literatury już od najmłodszych lat. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko promowało czytelnictwo, ale też pokazało, jak ważna jest międzypokoleniowa integracja i budowanie więzi poprzez wspólne czytanie.

Serdecznie dziękujemy naszym młodym lektorkom za udział w projekcie i mamy nadzieję na kolejne takie inicjatywy!

12/04

Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym 2025

W piątek, 11 kwietnia br., w Szkole Podstawowej nr 3 w Lublińcu odbył się Powiatowy Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, będący częścią Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W wydarzeniu uczestniczyło 14 drużyn wyłonionych podczas eliminacji gminnych, które rywalizowały w dwóch kategoriach wiekowych.


W sumie do rywalizacji na szczeblu powiatowym przystąpiło 48 uczniów.
Młodsza grupa 10-12 lat (24 uczestników) obejmowała uczniów z Psar Śl., Zborowskiego, Boronowa, Herbów, Kośmider  i Lublińca (SP3), natomiast starsza grupa, powyżej 12 lat (24 uczestników) składała się z reprezentantów szkół z Sierakowa Śl., Kośmider, Lisowa, Lubecka, Boronowa, Psar Śl. oraz Lublińca (SP3 i SP4). W przygotowaniu testów, sprawdzaniu wiadomości i umiejętności uczestniczyli policjanci z Komendy Powiatowej w Lublińcu oraz organizatorzy z SP3. (czytaj więcej...)

10/04

"Na zamku polskich królów" - edukacja przez zabawę

W ramach projektu "1000-lecie  Królestwa Polskiego" uczniowie klas IV-VIII brali udział w grze edukacyjnej zatytuowanej " Na zamku polskich królów". Gra została przygotowana przez uczniów i nauczycieli z zespołu projektowego. Podczas drużynowych zmagań uczniowie odpowiadali na pytania związane z panowaniem polskich królów. Oprócz wiedzy, drużyny musiały wykazać się również spostrzegawczością pomocną przy poszukiwaniu ukrytych pytań i przy układaniu puzzli. Zmagania uczniów odbywały się na poszczególnych poziomach wiekowych. Wśrod klas czwartych najwięcej punktów zdobyła drużyna z kl. IV C w składzie Maja Nalewajska, Franek Florek, Janek Siwiaszczyk i Mikołaj Mańka. W klasach piątych najszybciej do mety dotarli uczniowie klasy V C (Michał Szelenberg, Bartek Libner i Zosia Kołodziejska), a w klasach szóstych najwięcej punktów zdobyli uczniowie klasy VI A (Maciek Kosieradzki, Marysia Popiołek i Lena Kaczmarzyk). Wśród klas siódmych i ósmych zwyciężyła klasa VII B ( Karol Dyla, Dorian Parkitny i Maciek Piłkowski). W klasyfikacji generalnej najwięcej punktów zdobyła klasa VI A, która otrzymała łącznie 22 punkty. 


Dziękujemy wszystkim za udział w zabawie i żywimy nadzieję, że przypomniane fakty z życia polskich królów na długo zostaną w pamięci uczestników gry.

10/04

Palmy Wielkanocne...

W okresie przedświątecznym uczniowie  klas  I-III  naszej szkoły wspólnie z nauczycielami przygotowywali piękne palmy wielkanocne. Dzieci zaangażowały się w tworzenie kolorowych, ręcznie robionych dekoracji, które stanowią wspaniałą tradycję przed Świętami Wielkanocnymi. Podczas przygotowania  palm uczniowie mieli okazję wykazać się swoją pomysłowością, ucząc się jednocześnie o symbolice palm w polskich tradycjach wielkanocnych.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, Babciom oraz Nauczycielom za ich ogromny wkład i pomoc w realizacji tego projektu. To dzięki Wam palmy nabrały wyjątkowego charakteru i stały się piękną ozdobą naszej szkoły. Dziękujemy za współpracę i za serce, które włożyliście w przygotowania!

09/04

Warsztaty Wielkanocne z Klubem Seniora

Święta Wielkanocne to czas radości, tradycji i twórczej zabawy. Dnia 9 kwietnia w naszej szkole odbyły się warsztaty wielkanocne dla podopiecznych lublinieckiego Klubu Seniora. Nasi „trochę” starsi uczniowie mieli okazję rozwijać swoje umiejętności manualne i kreatywność, tworząc piękną dekorację świąteczną. Z wielkim zaangażowaniem przystąpili do pracy nad drewnianym jajkiem, które za pomocą włóczki przybrało piękne kolory, a ozdabiali według własnego uznania. Dzięki tym dodatkom każde dzieło stało się wyjątkowe i niepowtarzalne. Te warsztaty sprawiły, że poczuliśmy atmosferę nadchodzących świąt. Jak zawsze nasze spotkanie odbyło się w serdecznej atmosferze, pełnej ciepłych słów, uśmiechów i rozmów oraz zapewnień, że lubią do nas wracać.

08/04

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a sam kwiecień jest określany niebieskim miesiącem. Jest to kolor kojarzący się ze spokojem, nadzieją oraz potencjałem osób ze spektrum autyzmu. Właśnie w kwietniu w przedszkolach i szkołach organizowane są różne wydarzenia mające na celu zwrócenie uwagi na potrzeby i wyzwania, z jakimi mierzą się osoby w spektrum autyzmu oraz ich rodziny.
Nie inaczej było w Szkole Podstawowej nr 3, gdzie klasa 2 c przygotowała z tej okazji apel. Pod czujnym okiem wychowawcy – pani Aleksandry Mikulskiej, z pomocą pani Ewy Chrobok oraz starszych koleżanek z klasy 7 c uczniowie wystąpili, prezentując utwory wokalne, układ taneczny oraz krótkie scenki. W ramach apelu został przedstawiony także krótki film edukacyjny. Wszystko miało na celu przedstawienie widzom czym jest spektrum autyzmu, jak osoby w spektrum postrzegają świat i jak możemy sprawić, by czuły się komfortowo w naszym towarzystwie.
Przesłanie płynące ze sceny to BYĆ RAZEM, bo razem możemy więcej pomimo, albo właśnie dzięki, różnorodności.
Apel spotkał się ze znakomitym odbiorem. Niech jego przesłanie pozostanie żywe w szkolnej społeczności, a także poza nią – wszak osoby ze spektrum autyzmu żyją wśród nas.
Bądźmy razem!

08/04

Laureaci Konkursu " MÓJ SZKOLNY KOLEGA Z MISJI"

Mamy wielką radość przedstawić laureatów etapu szkolnego XXV edycji Konkursu "MÓJ SZKOLNY KOLEGA Z MISJI" 

Kategoria praca plastyczna, klasy 1-3:

 

1 miejsce - Liliana Szefer z kl. 1c

2 miejsce - Emilia Marczak z kl. 1b

3 miejsce - Edyta Dyla z kl. 1b

 

Wyróżnienie otrzymali:

 

Marcelina Wicher z kl. 3a

Magdalena Uherek z kl. 1b

Tadeusz Łebek z kl. 1b

 

Kategoria praca plastyczna, klasy 7-8:

 

1 miejsce - Zuzanna Olearska 

 

Zwycięskie prace, które zajęły pierwsze miejsce, wezmą udział w etapie centralnym konkursu w Warszawie. 

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 8.04.2025. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody z rąk Pani Wicedyrektor Teresy Babij. 

 

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!!

SZUKASZ AKTUALNOŚCI HISTORYCZNYCH?

Wybierz rok:
Misja Szkoły
Odczyt z wyświetlacza LCD
przy wejściu do szkoły
(kliknij aby rozwinąć szczegóły)
Posiadamy certyfikaty: