WRZ
Dzięki zaangażowaniu i pracy dyrektor Haliny Pagwet, która stworzyła projekt i zgłosiła naszą szkołę do programu Ministerstwa Edukacji Narodowej pt. „Podróże historyczne”, aż 84 uczniów mogło w dniach 16-20 września 2007 r. wyjechać na wycieczkę do Łeby. Otrzymane dofinansowanie w kwocie przekraczającej 9 tysięcy zł sprawiło, że rodzice dzieci musieli pokryć tylko część kosztów.
W niedzielny wieczór nasi uczniowie i ich opiekunowie – mgr Halina Pagwet, mgr Irena Paciepnik, mgr Stefania Biela, mgr Bożena Kłobus, mgr Joanna Świtała i mgr Gabriel Podbioł rozpoczęli trzydniową nadmorską przygodę. Już sama podróż olbrzymim, piętrowym autokarem firmy „Matuszek” robiła na uczestnikach wycieczki i zwykłych przechodniach wielkie wrażenie.
Łeba przywitała nas piękną pogodą i cieplutkim słońcem. Taki właśnie był też pobyt w Ośrodku Kolonijnym „Słoneczko”. Prócz znakomitych warunków zakwaterowania, pysznego jedzenia i przemiłej obsługi, w tym uwielbianej przez wszystkie dzieci „Pani od żelków”, czekało tam na nas wiele atrakcji.
Już po śniadaniu wyruszyliśmy bajkową kolejką na wycieczkę do Słowińskiego Parku Narodowego, a dokładniej na „Ruchome Wydmy”. Wielką atrakcją był rejs statkiem po jeziorze Łebsko i wizyta w Wyrzutni Rakiet w Rąbce. Wdrapywanie się po piasku i zabawy na Górze Łąckiej były chyba największym hitem. Równie atrakcyjny, choć forsujący był 11– kilometrowy, powrotny spacer brzegiem morza do Łeby. Utraconą energię mogliśmy jednak odzyskać przy wieczornym ognisku i pysznych kiełbaskach.
We wtorek wyjechaliśmy do Trójmiasta. Tam, wraz z przewodnikami – panem Kubą i panem Mariuszem odbyliśmy ciekawą podróż i dowiedzieliśmy się wielu wspaniałych rzeczy o historii naszego kraju. Wszystkich urzekł imponujący wygląd żaglowca „Dar Pomorza” i wojennego okrętu „Błyskawica”. Cudowna okazała się też wizyta w gdyńskim Oceanarium, gdzie wszyscy mogli dotknąć kilku gatunków morskich ryb pływających w otwartych akwariach.
Pogoda niestety nie dopisała nam w Gdańsku. Jednak mimo ulewnego deszczu odwiedziliśmy najważniejsze dla nas miejsce - Westerplatte. Z dumą słuchaliśmy historii o Bohaterach broniących przed hitlerowcami tego skrawka Polski, o Bohaterach, których imię nosi nasza szkoła.
Zwiedziliśmy też jeden z największych kościołów w Europie – Kościół Mariacki w Gdańsku. Nie mogliśmy również zapomnieć o odwiedzeniu króla mórz i oceanów – Neptuna, który jest chyba najbardziej rozpoznawalnym symbolem Gdańska. Wieczorem zaś wszyscy bawiliśmy się na dyskotece, a po nocnym odpoczynku znów przywitało nas słońce.
W ostatnim dniu pobytu nad morzem poznaliśmy historię i najpiękniejsze miejsca w Łebie. Wrażenie zrobiła na nas piękna plaża oraz port jachtowy i rybacki. Pobyt w Księstwie Łebskim szybko dobiegł końca i po obiedzie musieliśmy niestety wyruszyć w drogę powrotną. Ale i to miało swoje plusy. Wieczorem zatrzymaliśmy się w Toruniu, gdzie zwiedziliśmy przepiękną Starówkę i odwiedziliśmy pomnik Mikołaja Kopernika. Szkoda tylko, ze sklepy z piernikami były już zamknięte...
Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy. Tak też było z naszą wycieczką, ale mamy nadzieję, że to nie ostatnia nasza „historyczna podróż”...