LIS
Dzień 9 listopada w Szkole Podstawowej nr 3 w Lublińcu był inny niż zwykle. Już od rana grupa młodych artystów z klas V i VI przygotowywała się do swojego występu dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Dzieci pod kierunkiem nauczycieli języka niemieckiego P. Jolanty Banaś oraz P. Marcina Straus przygotowali specjalną scenkę przedstawiającą fragmenty z życia św. Marcina, ze szczególnym zaakcentowaniem wydarzenia, które odmieniło jego życie, kiedy z rzymskiego rycerza stał się misjonarzem, a później biskupem.
Największe zainteresowanie wzbudził moment, kiedy św. Marcin odcinał mieczem połowę swojego płaszcza i dzielił się nim z napotkanym biedakiem. Krótkie przedstawienie miało również swoją oprawę muzyczną. Chórek zaśpiewał znaną w Niemczech piosenkę „Ich gehe mit meiner Laterne...”. Na koniec występu na wszystkie dzieci oraz nauczycieli czekała słodka niespodzianka.
Grupa zaangażowana w obchody dnia św. Marcina z koszyczkiem pysznych rogali świetomarcińskich pojawiła się również z wizytą u włodarza naszego miasta, Pana Burmistrza Edwarda Maniury, który nie krył zachwytu i podziwu dla młodych aktorów. Z wielką uwagą wysłuchał legendy o świętym Marcinie i z sympatią rozmawiał ze swoimi gośćmi z Trójki. Na zakończenie spotkania dzieci biorące udział w spotkaniu otrzymały z rąk Pana Burmistrza słodką niespodziankę.
Z obchodami św. Marcina związane są pewne tradycje kulinarne. W tym dniu podaje się na obiad pieczoną gęś oraz piecze specjalne rogaliki, zwane „Martinshornchen”. W Polsce rogale marcińskie najbardziej znane są w okolicach Poznania, gdzie dzień św. Marcina jest najuroczyściej obchodzony. Przed południem odprawiane są uroczyste msze święte, po których wzdłuż głównej ulicy stolicy Wielkopolski rusza barwny pochód przebierańców, na czele ze św. Marcinem na białym koniu.
Z tej okazji również w naszej Trójce każdy uczeń mógł spróbować specjalnie na tę okazję upieczonych rogali świętomarcińskich. Wyróżniają się one specjalnym nadzieniem z białego maku, bakalii i orzechów. Zapach rogalików unosił się w szkole już od samego rana.
W związku ze świętem św. Marcina w naszej szkole ogłoszony został także konkurs na najpiękniejszy lampion. Ilość kolorowych latarenek przynoszonych przez ostatni tydzień do szkoły przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Wszystkie parapety na korytarzach połyskiwały kolorowymi światełkami, które rozbłyskiwały aż ze 161 lampionów. Uczniowie byli bardzo dumni z wykonanych w całości przez siebie lub z niewielką pomocą rodziców, latarenek. Komisja konkursowa w osobach Pani Dyrektor Haliny Pagwet, Pani Wicedyrektor Anny Janik oraz nauczycielki plastyki, Pani Stefanii Bieli, miała nie lada kłopot w wybraniu trzech najbardziej pomysłowych prac. Ostatecznie, po bardzo długiej dyskusji, wybrano laureatów, którymi są:
w kategorii klas I-III,
I miejsce zajęli Kamil Apostel oraz Anna Rupik,
II miejsce zajęli Rafał Apostel oraz Ewelina Labocha,
III miejsce zajął Daniel Szeląg.
Wyróżnienia otrzymali: Kinga Ledwoń oraz Bartek Rudolf.
W kategorii klas IV – VI najlepsi byli: - Marta i Alicja Kalyta oraz Szymon Strużyk.
Dziękujemy serdecznie wszystkim rodzicom za zaangażowanie w akcję i pomoc swoim dzieciom. Prace pozostałych uczniów zostały także nagrodzone.
Dyrektor Szkoły P. Halina Pagwet uważa, że elementy realioznawstwa wprowadzane w ten sposób do lekcji języka niemieckiego zwiększają motywację dzieci do nauki tego języka oraz zachęcają do systematycznej pracy.
Na zakończenie składamy serdecznie podziękowania Panu Michałowi Łubowskiemu oraz Panu Janowi Kampie za ufundowanie rogali dla całej społeczności szkolnej. Podziękowania składamy również Panu Johannowi Spallek za dofinansowanie słodkich specjałów.
Przed nami Adwent, czas, który w krajach niemieckojęzycznych już od pierwszych dni grudnia obchodzony jest z wielkim rozmachem poprzez dekorowanie domostw bożonarodzeniowymi ozdobami oraz rodzinnym odwiedzaniem jarmarków świątecznych, tzw. „Weihnachtsmarkt”. Już teraz planujemy, wraz z uczniami klas starszych, wykonanie, podczas szkolnych warsztatów plastycznych, popularnego nie tylko w Niemczech, ale także i w Polsce, kalendarza adwentowego.
Mamy nadzieję, że zapoczątkowana w tym roku w Szkole Podstawowej nr 3 tradycja obchodzenia Dnia św. Marcina, będzie kontynuowana w latach następnych.