LUT
Tak brzmiał tytuł jednego z Projektów, które przygotowali jeszcze w trakcie ferii uczniowie z lublinieckiej „Trójki”, zgłaszając tym samym już po raz drugi swój udział w Międzynarodowym Konkursie „Spotkania z Europą Wschodnią” organizowanym przez niemiecki Land Nadrenia Westfalia. Hasło na rok 2014 brzmi „Europa niesie pokój”.
Chętni uczniowie z pomocą nauczycieli języka niemieckiego wybrali spośród kilku zaproponowanych przez organizatorów w tym roku dwa interesujące tematy. Pierwszy z nich dotyczył literatury niemieckiej, a dokładnie twórczości niemieckiego pisarza, autora literatury dziecięcej Otfrieda Preusslera. Na dodatkowych zajęciach z niemieckiego uczniowie czytali napisane przez niego bajki i projektowali własną książkę z wymyślonym zakończeniem. Najbardziej zmotywowane uczennice z klasy III b przygotowały kontynuację historii o "Małej Czarownicy". Opowieść zatytułowana "Die kleine Hexe rettet Abraxas" (Mała Czarownica ratuje Abraksasa) wzbogacona została pięknymi ilustracjami. Warto dodać, że to nie jedyna praca konkursowa poświęcona zmarłemu w ubiegłym roku pisarzowi. Inny uczeń klasy III b przedstawił historię kolejnego bohatera książek Preusslera, Huberta w wielkim kapeluszu na kolorowym plakacie w technice collage.
Drugi projekt dotyczył dzieł sztuki, które można spotkać spacerując po ulicach naszego miasta. Chętne uczennice i uczniowie z klasy Vc, Vd, VI b i VIc postanowili przedstawić najbardziej znane rzeźby znajdujące się w Lublińcu. Uczennica z kl IIIc wybrała obiekt architektoniczny tj. Zamek lubliniecki, który wykonała bardzo ciekawą techniką. Z prac plastycznych oraz zdjęć wykonanych lublinieckim rzeźbom powstał ciekawy album, dzięki któremu uczniowie z Niemiec poznają godne uwagi obiekty sztuki w Lublińcu. Aby spełnić wymogi organizatora należało opisać wybrane przez siebie obiekty. Poprosiliśmy w tym względzie o pomoc pana Stanisława Kowalczyka,-Przewodniczącego Rady Kultury w Lublińcu, który jest autorem wielu z wybranych rzeźb. Ważną część albumu stanowiły uzyskane od pana Kowalczyka ciekawe informacje o dziełach sztuki poświęconych wielkiej filozofce Edycie Stein oraz o wpływie jaki ma sztuka na każdego z nas. Choć na wyniki przyjdzie czekać nam do wiosny, już sama chęć uczestnictwa uczniów w Konkursie jest godna podziwu. W najbliższej przyszłości planujemy również bliżej zapoznać uczniów z niemieckimi malarzami i zorganizować warsztaty na ten temat w naszej szkole.