WRZ
„Sprzątanie Świata” to wielka międzynarodowa akcja, obejmująca swym zasięgiem ponad 130 państw całego ziemskiego globu. Wystartowała w 1993 roku z inicjatywy australijskiego żeglarza Iana Kiernana.
Obecnie w „Clean Up the Word” uczestniczy więcej niż 40 milionów wolontariuszy, którym przyświeca wspólny cel, jakim jest powstrzymanie procesu degradacji środowiska. A czynnikiem niezwykle degradującym są odpady zaśmiecające niemal wszystkie zakątki naszej Ziemi.
15 września kolejny raz uczestniczyliśmy w „Sprzątaniu Świata”, a hasło tegorocznej akcji „SELEKTYWNA ZBIÓRKA ODPADÓW”, dopingowało nas do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Zanim przystąpiliśmy do sprzątania, nasi wychowawcy przeprowadzili z nami pogadanki, mające na celu wyrobienie postaw i zachowań, które winny stać się stylem naszego życia. Przypomnieli również o zachowaniu środków ostrożności podczas sprzątania śmieci.
W akcji „ Sprzątanie Świata” nie chodzi tylko o sprzątanie. Nie tam bowiem jest czysto, gdzie się sprząta, ale tam, gdzie się nie śmieci. Mówiąc inaczej: zamiast wydawać miliony na przeciwdziałanie skutkom zanieczyszczeń – lepiej żyć mądrze w harmonii z naturą. Podniesienie śmiecia przez uczestnika wrześniowej akcji bywa często jego pierwszym krokiem na drodze do przyjaznego dla Ziemi stylu życia. Za pierwszym krokiem przyjdzie następny – świadome decydowanie o tym co zrobić z odpadami. A może - jak w przypadku opakowań szklanych – to wcale nie śmieci, tylko cenne surowce wtórne?
A jeśli coś jest faktycznie tylko nieużytecznym śmieciem, to może w ogóle z tego nie korzystać? Można kupować towary w opakowaniach zwrotnych lub nadających się do powtórnego przerobu.
Akcja „Sprzątanie Świata” stawia więc sobie za cel zmianę świadomości każdego z nas. Tak, byśmy nie mieli wątpliwości, że takie zachowania, jak wyrzucanie śmieci do lasu, czy spuszczanie szamba do rowu melioracyjnego są naganne. Potrzebne jest także egzekwowanie polityki ochrony zasobów naszej planety od władz wszelkiego szczebla. Nie pozwalajmy nikomu podciąć gałęzi, na której wszyscy siedzimy!
Dlatego stała edukacja ekologiczna jest jednym z naszych najważniejszych celów.