Aktualności

20/05

Mistrzowie Wiedzy Przyrodniczo - Ekologicznej

Dziś, w Szkole Podstawowej nr 4 odbyło się rozdanie nagród w I Miejskim Konkursie Przyrodniczo-Ekologicznym „Jestem Przyjacielem Ziemi” dla klas I-III. Nasza męska drużyna miała możliwość wykazania się wiedzą z zakresu ekologii i edukacji przyrodniczej, uzupełniając test zawierający zarówno pytania zamknięte, jak i otwarte. Etap ten został przeprowadzony kilka dni wcześniej, a dziś mogliśmy odebrać nagrody. Wśród naszych reprezentantów mamy aż dwóch uczniów, którzy uzyskali tytuł MISTRZA wiedzy przyrodniczo-ekologicznej. W kategorii klas II tytuł ten zdobył Leon Świerczek z kl. 2b, a w kategorii klas III- Kajetan Gryboś z kl. 3c.

 

Wszystkim uczniom gratulujemy sukcesu!

06/05

Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W dniu 30 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja.
W czasie przedstawienia uczniowie klasy 4A próbowali odpowiedzieć na pytanie: "Jak to było z Konstytucją 3 maja?". Dużo emocji wzbudziły walki bokserów, które przedstawiały jak Polska walczyła o swoją wolność ze Szwecją, Rosjanami, Kozakami i Turcją. Na szkolnej scenie nie zabrakło twórców Konstytucji wraz z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim na czele, który zaprzysiągł Konstytucję.

Klasę 4a przygotowującą akademię wspierała grupa uczniów z kółka wokalnego.

Barbara Mrozek

30/04

Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym 2024

26 kwietnia br. na terenie naszej szkoły odbył się Powiatowy Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Uczestnicy Turnieju zostali poddani sprawdzianowi z wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych z zakresu przepisów o ruchu drogowego, nad którym czuwali Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.


Głównym celem Turnieju było propagowanie właściwych i bezpiecznych zachowania na drodze.
Do konkursu wiedzy i umiejętności przystąpiło 45 uczniów z powiatu lublinieckiego wyłonionych wcześniej odpowiednio w konkursach miejskich i gminnych (Lubliniec, Ciasna, Kochanowice, Pawonków, Herby, Woźniki). Drużyny startowały w dwóch grupach wiekowych: grupie I (10-12 lat) i grupie II-powyżej 12 lat.
W pierwszej części turnieju uczestnicy przystąpili do testu wiedzy teoretycznej z przepisów ruchu drogowego, znajomości znaków oraz rozwiązywania sytuacji na skrzyżowaniach.

Kolejnym etapem konkursu był etap praktyczny, którym było pokonywanie rowerowego toru przeszkód.
Na zakończenie uczestnicy przystąpili do sprawdzenia swoich umiejętności z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Po podliczeniu punktów nadszedł czas na ogłoszenie wyników bardzo zaciętej i wyrównanej rywalizacji. (czytaj dalej...)

23/04

SUKCES KUBY W IX POWIATOWYM KONKURSIE...

...HISTORYCZNO - KRAJOZNAWCZYM "LUBI MI SIĘ TU BYĆ - NASZE ULICE I ICH PATRONI

Z ogromną przyjemnością pragniemy zakomunikować, że uczeń klasy 6b Jakub Nikolczuk zwyciężył w Powiatowym Konkursie Historyczno-Krajoznawczym "Lubi mi się tu być" - nasze ulice i ich patroni. Konkurs odbywał się w Szkole Podstawowej im. św. Edyty Stein FEK w Lublińcu.

Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie prezentacji multimedialnej o ulicy znajdujacej się w powiecie lublinieckimi. Temat przewodni w tym roku brzmiał: "Ciekawe miejsca, ciekawi patroni". Kuba wybrał ulicę ks. Jana Urbaczki. Jego prezentacja została zakwalifikowana do ll etapu, podczas którego każdy uczestnik miał zaprezentować swoją pracę. Jury konkursowe doceniło wystąpienie Kuby i oceniło je najwyżej spośród siedmiu prezentowanych w tym etapie.


Serdecznie gratulujemy i życzymy Kubie dalszych sukcesów.

22/04

81 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

Nasza społeczność szkolna, tak jak co roku, włączyła się w ogólnopolską akcję społeczno – edukacyjną „Żonkile” organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. 

Akcja ta, ma na celu upamiętnienie powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Było ono odpowiedzią na zaplanowaną przez Niemców akcję likwidacji getta.


Żółte żonkile stały się symbolem pamięci o tamtych wydarzeniach. 

Te piękne żółte kwiaty otrzymywał Marek Edelman, jeden z ostatnich przywódców powstania w getcie, który przeżył wojnę i opowiedział historię młodych bojowników walczących o godność.


Co roku otrzymywał on bukiet żółtych kwiatów – najczęściej żonkili -  od anonimowej osoby, która uznała, że są to być może jego ulubione kwiaty. Pan Marek składał te kwiaty przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Pomimo, że od 2009 roku Pan Edelman nie żyje, to kwiaty pojawiają się nadal i dziś stały się symbolem pamięci, która ma scalać i łączyć, a nie wznosić mury nienawiści.


W związku z przeprowadzoną akcją cała społeczność naszej szkoły została obdarowana symbolicznymi, papierowymi żonkilami, a w najbliższych dniach w klasach zostaną przeprowadzone również zajęcia przybliżające uczniom tematykę powstania.

Katarzyna Koza
12/04

POWIATOWY KONKURS NAUK ŚCISŁYCH W SP3

10 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się piąta edycja Powiatowego Konkursu Nauk Ścisłych dla uczniów klas 7-8 pod patronatem Starosty Lublinieckiego. W zmaganiach wzięło udział 8 szkół powiatu lublinieckiego: z Ciasnej, Kochcic, Pawonkowa, Zborowskiego oraz szkoły podstawowe z Lublińca: SP1, SP2, SP3, SP4.

Konkurs rozpoczął się testem, który zawierał otwarte i zamknięte pytania z zakresu matematyki, chemii, fizyki, biologii i geografii. Ten etap wyłonił ośmiu zawodników, którzy tworząc cztery grupy dwuosobowe przeszli do etapu drugiego.

Do tego etapu dostali się uczniowie ze szkoły z Kochcic, z Pawonkowa, z SP1 i SP3 z Lublińca.

W tym etapie uczniowie zmagali się z pytaniami losowymi w różnych kategoriach wiedzowych, które przeplatane były zadaniami praktycznymi. Zadania te dostarczały wielu wrażeń i emocji.

Laureatami konkursu zostali reprezentacji szkół:

- Szkoła Podstawowa z Kochcic - I miejsce - Kinga Maroń oraz Elwira Wręczycka;

- Szkoła Podstawowa nr 1 z Lublińca - II miejsce - Wiktoria Mikulska oraz Aleksander Nadolny;

- Szkoła Podstawowa z Pawonkowa - III miejsce - Maja Kaczmarczyk oraz Paulina Piosek.

Starosta Lubliniecki Pan Joachim Smyła oraz Dyrektor SP3 Pani Anna Janik wręczyli zwycięzcom nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe oraz organizatorów niniejszego konkursu.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zainteresowanie konkursem. Jednoczenie zapraszamy do kolejnej edycji konkursu w nowym roku szkolnym.

28/02

Podsumowanie projektu!

27 lutego w naszej szkole odbył się apel podsumowujący działania szkoły w ramach projektu " Szkoła Patriotów ". Podczas uroczystości Sztandar Szkoły został uhonorowany bandolierem z napisem " Szkoła Patriotów ". Każda klasa orzymała również "Ziarno Niepodległości" - specjalną odmianę fasoli z wizerunkiem orła, która w czasach zaborów przypominała Polakom o symbolach narodowych. Za ich posiadanie groziły surowe kary. Żywimy nadzieję, że z pielęgnowanych przez uczniów ziarenek wyrosną rośliny, które będą przypominały co dla każdego Polaka jest najważniejsze.

26/02

Wycieczka do Chorzowa

22 lutego br, uczniowie klas 7A, 8A i 8B mieli okazję zwiedzić Stadion Śląski w Chorzowie i uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych w Planetarium Śląskim.

W słynnym „Kotle Czarownic”, jak nazywany jest często chorzowski stadion, uczniowie mogli poznać ciekawą historię obiektu oraz zobaczyć nie tylko główną arenę ale także miejsca niedostępne na co dzień dla kibiców. Zwiedzali m.in. SPA, szatnię zawodniczą, lożę VIP, salę muzealną i galerię zasłużonych sportowców. Z punktu widokowego o wysokości 26 m. mogli także podziwiać główną arenę.


W Planetarium Śląskim grupa uczestniczyła w zajęciach pt.:”A jednak się kręci”, podczas których uczniowie mogli ugruntować swoją wiedzę na temat Ziemi w Układzie Słonecznym oraz ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi.

24/02

Michalina Orzełek na podium!

Uczennica naszej szkoły zajęła 3 miejsce w II Powiatowym Konkursie Matematycznym dla uczniów szkół podstawowych. Konkurs odbył się dnia 23 lutego 2024 roku w Zespole Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu. W tym roku prócz naszej "Trójki" zaproszenie na konkurs przyjęli również:

· Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Koszęcinie,

· Zespół Szkolno – Przedszkolny im. św. Edyty Stein FEK w Lublińcu,

· Szkoła Podstawowa im. Wandy Kawy i Bronisławy Kawy w Kośmidrach,

· Szkoła Podstawowa w Zborowskiem,

· Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Kamienicy.

 

Konkurs odbywał się pod patronatem Starosty Lublinieckiego, Rektora Politechniki Częstochowskiej oraz Prezesa Zarządu, Dyrektora Generalnego „Lentex” S.A.

 

Oprócz Michaliny, naszą szkołę reprezentowali: Piotr Gansiniec z klasy 8b oraz Wiktor Lenczkiewicz z klasy 8a. Serdecznie dziękujemy uczestnikom za poświęcony trud, i życzymy dalszych sukcesów!

SZUKASZ AKTUALNOŚCI HISTORYCZNYCH?

Wybierz rok:
Misja Szkoły
Odczyt z wyświetlacza LCD
przy wejściu do szkoły
(kliknij aby rozwinąć szczegóły)
Posiadamy certyfikaty: