Znajdujesz się w: Szkoła Podstawowa nr 3 w Lublińcu ››
30/11

Apel z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka

W dniu 18 listopada klasa 2a pod opieką wychowawcy przygotowała i przedstawiła apel z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Uczniowie w formie krótkich scenek, wierszy i piosenek zapoznali dzieci z prawami, jakie ma każde dziecko. Jednocześnie przypomnieli, że każdy człowiek ma prawo do godnego życia w pokoju i spokoju, w miłości i poczuciu bezpieczeństwa. Uczniowie zwrócili również uwagę, aby pamiętać, że oprócz praw, mamy także obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka, Polaka i człowieka.

29/11

Akcja BohaterOn w Trójce po raz piąty!

Już od pięciu lat uczniowie naszej szkoły czynnie biorą udział w ogólnopolskiej kampanii BohaterON. Jej celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocja historii Polski XX wieku. W tym roku, oprócz uczniów klas IV-VIII, do projektu aktywnie włączyły się dzieci z klas I-III. Projekt edukował uczniów, bazując na historiach Powstańców, wzmacniał poczucie tożsamości narodowej, a także postawę patriotyczną. Uczniowie podczas zajęć projektowych zapoznali się z celami kampanii, a także poznali sylwetki wybranych Powstańców i ich wspomnienia z obrony stolicy i walki z okupantem.
Jeszcze przed udziałem w kampanii uczniowie klas II przeczytali lekturę pt. „Asiunia” J. Papuzińskiej. Lektura była dobrym wstępem do tematyki wojennej, podczas której uczniowie mogli poznać życie ludzi w czasach wojny. W lekturze było też wspomnienie o Powstaniu Warszawskim, podczas którego uczniom została przedstawiona kampania, w której uczniowie mieli wziąć udział w czasie późniejszym. Na bazie lektury dzieci z klasy IIB stworzyły gry planszowe.
Tak młodsi jak i starsi uczniowie brali również udział w zajęciach przeprowadzonych na podstawie otrzymanych pakietów edukacyjnych dotyczących Powstania Warszawskiego i edukacji patriotycznej. (czytaj więcej...)

23/11

Konkurs na Lampion Św. Marcina

Jak co roku z okazji Świętego Marcina w Trójce pojawiły się piękne lampiony.

W tym roku szkolne parapety zdobiło ponad 50 latarenek. Prace wykonane były samodzielnie przez naszych uczniów jak również z pomocą członków ich rodzin. Kształty oraz materiały z których zostały wykonane wskazują na wielką kreatywność,zapał,staranność oraz cierpliwość wykonawców podczas tworzenia swoich dzieł.

Wszystkie prace zasługują na pochwałę, a kilka z nich na szczególne wyróżnienia.

Komisja Konkursowa wraz z Panią Dyrektor Anną Janik przyznała następujące miejsca:


W kategorii klas I-III

I miejsce -Piotr Krafczyk- klasa 1a
II miejsce -Michalina Drynda - klasa 1b
III miejsce -Emilia Pierz - klasa 1 b
wyróżnienie -Jakub Perederuj - klasa 1b


W kategorii klas IV-VIII

I miejsce Hanna Gambka -klasa 4b
II miejsce Oskar Kazuch -klasa Vb
III miejsce -Zuzanna Pluta -klasa 7b


Naszym uczniom dziękujemy za udział w konkursie,a Rodzicom i Dziadkom za wszelką pomoc. Zapraszamy do udziału za rok!

Wasi Germaniści - Małgorzata Pluta, Marcin Straus, Jolanta Banaś

23/11

Szlachetna paczka - informacja

Czas Świąt Bożego Narodzenia to okres cudów, dlatego po raz kolejny postanowiliśmy przyłączyć się do akcji „Szlachetna Paczka”. Jest to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy – realizowana od 2000 roku przez Stowarzyszenie WIOSNA. Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy – by była ona skuteczna, konkretna i sensowna. W „Szlachetnej Paczce” prywatni darczyńcy odpowiadają na potrzeby osób najbardziej ubogich ze swojego miasta lub okolicy. Serdecznie chcielibyśmy zachęcić Nauczycieli, Rodziców i Uczniów naszej szkoły do pomocy innym. Będzie nam bardzo miło, jeśli zechcecie zrobić tę paczkę razem z nami. Po raz kolejny chcemy zaangażować się w działanie charytatywne na rzecz rodziny z powiatu lublinieckiego. Dary zbieramy do 8 grudnia, a wpłaty dokonujemy do 6 grudnia na konto Rady Rodziców z dopiskiem „Szlachetna Paczka”.
(więcej szczegółów w rozwinięciu...)

22/11

Dzień Św. Marcina w Trójce - w tym roku już po raz dziesiąty!!!

Na dzień 11 listopada przypada w Polsce Święto Odzyskania Niepodległości. W tym dniu obchodzimy także uroczystości związane z Dniem Świętego Marcina. Święto to obchodzone jest szczególnie uroczyście w okolicach Poznania,ale również i w naszych okolicach -na Śląsku. Tradycja ta przyszła do nas z Niemiec,a nasza Trójka kultywuje ją już od dziesięciu lat.
Również w tym roku grupa uczniów w ramach zajęć z języka mniejszości narodowej niemieckiej przygotowała i przedstawiła swoim koleżankom i kolegom krótkie przedstawienie w języku polskim i niemieckim o najważniejszych wydarzeniach z życia świętego Marcina. O tym,że Marcin podzielił się z biedakiem połową swojego płaszcza i kawałkiem chleba wiedzą już nawet pierwszoklasiści.
Z tradycją tą związane są pyszne rogaliki.
W tym dniu od rana po całej szkole rozchodził się zapach słodkich rogali z białym makiem i bakaliami.
W tym roku słodkie pyszności dla prawie 600 uczniów upiekła Piekarnia Kampa.


Składamy serdeczne podziękowania panu Karolowi Kampa za sponsoring przepysznych rogali oraz Radzie Rodziców,która bardzo wspomogła tę inicjatywę.

Wdzięczni Germaniści-Małgorzata Pluta, Marcin Straus, Jolanta Banaś

22/11

 Więcej szczegółów znajduje się na stronie biblioteki.

18/11

„Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 - PAMIĘTAMY!”

Od września nasza szkoła bierze udział w projekcie organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Katowicach, którego celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego przeżywania 40 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.
W ramach zadań projektowych w październiku i listopadzie, w klasach siódmych i ósmych, zostały przeprowadzone na lekcjach historii zajęcia poświęcone stanowi wojennemu w Polsce z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych przygotowanych przez IPN.
Młodzież z tych klas mogła również poznać losy kobiet, które za swoją działalność były internowane w czasie stanu wojennego. Ich traumatyczne wspomnienia były przedstawione w filmie dokumentalnym pt.: „Nie zabierajcie mamy”. Po jego obejrzeniu chętni uczniowie mogli napisać swoje przemyślenia dotyczące sytuacji kobiet i ich dzieci w stanie wojennym.
Na terenie szkoły została zorganizowana wystawa przygotowana przez IPN, a także zostały wywieszone plakaty edukacyjne przybliżające kalendarium wydarzeń oraz biogramy zastrzelonych górników w Kopalni „Wujek” w Katowicach w grudniu 1981 roku.
W ramach zajęć rozwijających uzdolnienia historyczne i patriotyczne uczniowie również zagłębiali się w tematyce dotyczącej projektu przez wykorzystanie tekstów źródłowych przygotowanych przez IPN oraz stworzyli miejsce patriotyczno – historyczne: 40 lat po stanie wojennym.
W ramach projektu, nasi uczniowie chętnie wzięli również udział w dwóch konkursach. Pierwszy – Wojewódzki Konkurs Plastyczno – Literacki: Tropiciele historii – poszukiwanie „Ludzi Solidarności” polegał na wykonaniu kartki do albumu przedstawiającej nieznanych świadków wydarzeń sprzed 40 lat z Regionu Śląsko - Dąbrowskiego, Częstochowskiego i Podbeskidzia.
Drugi konkurs pt. „Stan wojenny we wspomnieniach naszych bliskich”, miał na celu opisanie świadectw bliskich, członków rodziny, sąsiadów - uczestników najnowszej historii Polski.

Również nauczyciele naszej szkoły: pani Katarzyna Koza i Monika Furman uczestniczyły w wykładach poświęconych wydarzeniom stanu wojennego. Wiedzą nabytą podczas wykładów: Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek „Solidarność”, Znane i nieznane – o „Solidarności" lat osiemdziesiątych Regionu Częstochowskiego oraz „Drogowskazy pozostawione przez kard. Stefana Wyszyńskiego na czas kryzysu” mogły podzielić się z uczniami podczas zajęć.
Przygotowane materiały – wystawa, kącik pamięci i plakaty edukacyjne dostępne są na drugim piętrze dla całej społeczności naszej szkoły do końca grudnia.


Katarzyna Koza

Projekcja filmu             Lekcje o stanie wojennym            Wystawa w szkole

16/11

Trójka Świętowała Dzień Niepodległości

11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Jest ona symbolem miłości ojczyzny, walki o wolność, wiary i zwycięstwa. To właśnie w tym dniu czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Społeczność naszej szkoły nie zapomniała o wspólnym świętowaniu Narodowego Święta Niepodległości i uczczeniu tych, którzy walczyli o wolną Polskę. 10 listopada uczniowie i nauczyciele brali udział w uroczystej akademii. Podczas niej starano się szukać odpowiedzi na ważne pytania: "Czym dla nas, współczesnych ludzi, jest niepodległość i czy rozumiemy jej znaczenie". Wzruszające przedstawienie przygotowali uczniowie klasy 7b wraz z wychowawczynią panią Katarzyną Kozą. Towarzyszył im szkolny zespół wokalny pod opieką pani Stefanii Bieli.

Łącząc się z uczniami z całej Polski odśpiewaliśmy również hymn państwowy. Stojąc na baczność, zachowując powagę i spokój oddaliśmy szacunek symbolom narodowym, a także wszystkim Polakom, którzy walczyli o to aby Polska mogła być wolna.


11 listopada delegacja naszej szkoły, wraz z pocztem sztandarowym, uczestniczyła również w miejskich obchodach Święta Niepodległości na cmentarzu wojskowym.


Katarzyna Koza

SZUKASZ AKTUALNOŚCI HISTORYCZNYCH?

Wybierz rok:
Misja Szkoły
Odczyt z wyświetlacza LCD
przy wejściu do szkoły
(kliknij aby rozwinąć szczegóły)
Posiadamy certyfikaty: