Aktualności

30/05

Uczniowie klas I-III Mistrzami Wiedzy Ogólnej OMNIBUS

Z ogromną radością ogłaszamy, że przedstawiciele klas I-III w składzie:

Franciszek Rudek kl. 1b

Paulina Pietruszewska kl. 2b

Marta Nikolczuk kl. 3a

Zostali Mistrzami Wiedzy Ogólnej OMNIBUS, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 2. W pracy indywidualnej i zespołowej uczniowie wykazali się wszechstronną wiedzą z edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, zdobywając największą ilość punktów ze wszystkich drużyn. Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

Kolejna edycja konkursu odbędzie się za rok w Szkole Podstawowej nr 3.

25/05

CMENTARZ WOJSKOWY W LUBLIŃCU

  1. Cmentarz założony obok koszar na pocz. XX wieku. Początkowo chowano na nim żołnierzy niemieckich poległych podczas I wojny światowej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości stał się miejscem pochówku powstańców śląskich.

Po wkroczeniu do Lublińca 74 Pułku Piechoty - 26 czerwca 1922r., opiekę nad cmentarzem objął kapelan pułku - ksiądz Jan Szymała. Miejsce to, w okresie II RP, funkcjonowało pod nazwą cmentarza garnizonowego. Do 1939r. na cmentarzu odbywały się pochówki żołnierzy 74 Pułku Piechoty, oraz ich rodzin.

Tutaj też spoczął pierwszy starosta lubliniecki Kazimierz Niegolewski wraz z małżonką Wiktorią.

Po wybuchu II wojny światowej, w pierwszych dniach września 1939r na cmentarzu spoczęli bohaterowie z września 1939 r. - żołnierze 74 Pułku Piechoty (w tym zastępca dowódcy GPP ppłk. Stanisław Wilimowski)

W czasie wojny na terenie cmentarza chowano również żołnierzy Wermachtu a następnie Armii Czerwonej.

 Ostatnim żołnierzem pochowanym na cmentarzu wojskowym był saper Marian Konon, z 6 Samodzielnego Batalionu Inżynieryjnego KBWW, który zginał w Sadowiu podczas rozbrajania niewypału - w 20 kwietnia 1961r.

22/05

"Szkoła Patriotów"

Nasza szkoła ubiega się o certyfikat "Szkoła Patriotów"

Aby go otrzymać podejmujemy prace projektowe w trzech obszarach:

  1. Opracowanie informacji o miejscu pamięci, bohaterach i wydarzeniach przygotowanie notacji do IPN

  2. Opieka nad żyjącymi uczestnikami wydarzeń historycznych oraz wybranymi miejscami pamięci i ich bohaterami,

  3. Podejmowanie działań upowszechniających lokalnych wydarzeń oraz bohaterów walczących o niepodległość.

Realizacja projektu trwa do października 2023r.

Szczegóły projektu zamieszczone są w regulaminie.

05/05

3 maja...

5 maja 2023 w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Podczas występu uczniowie klasy 4a przypomnieli, skąd wzięło się to święto. Przedstawili również informacje na temat dni 1 maja - Święto Pracy - i 2 maja – Dzień Flagi.


W przygotowaniu występu pomogli uczniowie z klasy 7a oraz szkolny zespół wokalny prowadzony przez panią Stefanię Bielę.

03/05

Konstytucja 3 Maja...

Z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja nasi uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w obchodach miejskich zorganizowanych na cmentarzu wojskowym. Jak co roku reprezentowała nas liczna delegacja. Wraz z innymi szkołami podstawowymi reprezentanci naszej szkoły złożyli wiązankę pod pomnikiem. Nie zabrakło również pocztu sztandarowego.

27/04

MILAN CHAŁAT WŚRÓD NAGRODZONYCH!

26 kwietnia, w Katolickim Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. św. Edyty Stein Fundacji Edukacji Katolickiej, nastąpiło rozstrzygnięcie VIII POWIATOWEGO KONKURSU HISTORYCZNO – KRAJOZNAWCZEGO „LUBI MI SIĘ TU BYĆ” – NASZE ULICE I ICH PATRONI.

24/04

3 x M, czyli Marzec Miesiącem Matematyki

Miesiąc Matematyki został zaplanowany po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki, która może być przyjemna i dawać radość. Matematyka zagościła w naszej szkole w różnych odsłonach:


- uczniowie szukali liczby Pi

- w klasach piątych, szóstych i siódmych odbyły się warsztaty obliczania Pi

- uczniowie wykonywali miasta Pi

- odbyły się także konkursy, takie jak: (czytaj więcej...)

24/04

Konkurs recytatorski wśród uczniów klas I-III

W kwietniu 2023 r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski „Witaj Wiosno!”. Celem konkursu było kształtowanie umiejętności prezentacji tekstu poetyckiego, podnoszenie kultury żywego słowa i rozbudzanie wrażliwości na piękno mowy ojczystej. Dziś nagrody książkowe oraz dyplomy odebrali laureaci, oraz uczestnicy konkursu w kategorii klas I-III.

24/04

Dzień Ziemi w Trójce...

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, jednocześnie największe ekologiczne święto, którego celem jest zwiększanie świadomości ekologicznej oraz promowanie ochrony środowiska naturalnego. Corocznie obchodzone jest pod innym hasłem przewodnim. W tym roku brzmi ono „Ziemia na krawędzi”. Uczniowie klasy 2b i 5b z tej okazji przygotowali apel. Młodsi uczniowie mogli zobaczyć krótkie przedstawienie pt.: „Ratujmy Matkę Ziemię” oraz posłuchać piosenek o tematyce ekologicznej. Uczniowie starszej klasy zaprezentowali Pokaz Mody Ekologicznej, stroje wykonane z materiałów przeznaczonych do recyklingu, takich jak: tektura, stare gazety, plastikowe butelki, nakrętki, folia itp. Uczestnicy wykazali się ogromną pomysłowością oraz dbałością o szczegóły strojów.
Tego dnia w naszej Trójce królował kolor zielony. Ponadto chętni uczniowie brali udział w konkursie plastycznym „Dzień Ziemi świętujemy - lapbooki projektujemy". Wszystkie prace wyróżniały się oryginalnością, pomysłowością oraz dbałością wykonania w najmniejszym szczególe.

SZUKASZ AKTUALNOŚCI HISTORYCZNYCH?

Wybierz rok:
Misja Szkoły
Odczyt z wyświetlacza LCD
przy wejściu do szkoły
(kliknij aby rozwinąć szczegóły)
Posiadamy certyfikaty: